Warning: Creating default object from empty value in /arkadia/wp-content/themes/guesthouse/page-fullwidth.php on line 18
Góry Sowie | Arkadia - Agroturystyka jakich mało

Góry Sowie

Jeden z najciekawszych i najbardziej intrygujących regionów w Polsce, poznaj turystyczne atrakcje Gór Sowich.

Kompleks „Riese” (niem. Olbrzym)

Osoby zainteresowane historią XX wieku na pewno będą chciały poznać obiekty tajemniczego kompleksu podziemnego w okolicach Wałbrzycha, który był największym projektem górniczo-budowlanym hitlerowskich Niemiec i do dziś stanowi jedną z nierozwikłanych tajemnic II wojny światowej. Składają się na niego podziemne obiekty: Rzeczka (Walim), Włodarz, Osówka, Jawornik (Jugowice Górne), Moszna, Soboń, Gontowa (Sokolec), Jedlińska Kopa oraz Zamek Książ (część podziemna zamku). Każdy z kompleksów to sieć wydrążonych w skale sztolni i komór, które Niemcy zbudowali przy użyciu niewolniczej pracy więźniów oraz olbrzymimi nakładami finansowymi. Do tej pory nie zostało jednoznacznie stwierdzone jaki był cel tego wielkiego hitlerowskiego przedsięwzięcia, ani czy wszystkie jego części zostały już odkryte. Jedna z teorii mówi, że miała tu powstać kwatera Hitlera.

Jezioro Bystrzyckie

Jezioro Bystrzyckie jest świetnym miejscem na letni wypoczynek. Dookoła jeziora można długo spacerować, nieopodal jeziora znajduje się piękny zamek Grodno, a przy ośrodku „Wodniak” jest wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Po tamie również można spacerować, przy dobrej pogodzie widoki są naprawdę piękne. Na dole zapory jest dużo miejsca na ognisko czy biwak. Jezioro Bystrzyckie, mimo iż woda nie jest w nim za czysta i tak jest świetnym miejscem na odpoczynek.

Zamek Grodno

Wśród wielu zamków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska warto zwrócić uwagę na Zamek Grodno (niem. Kynsberg, Kinsberg, Kinsburg). Zamek Grodno wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich i wznosi się nad doliną Bystrzycy Świdnickiej (zwanej kiedyś Śląską Doliną). Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Na wzgórzu znajduje się rezerwat krajobrazowy „Góra Choina” (pow. 19,13 ha) Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już w 800 r pewien angielski (!?) rycerz założył w tym miejscu czworoboczną strażnicę.

Wielka Sowa

Wielka Sowa (1015 mnpm) to najwyższy szczyt Gór Sowich. Góra należy do Sudetów Środkowych i jest położona w województwie dolnośląskim. Na szczycie Wielkiej Sowy w 1906 roku została wybudowana 25-metrowa kamienna wieża widokowa, początkowo nazwana Wieża Bismarcka. Wieża powstała w miejscu zniszczonej drewnianej wieży z 1886 roku. Z wieży widać Ślężę, Śnieżkę i Śnieżnik.

Szlaki turystyczne Gór Sowich

Przez Góry Sowie przebiega wiele pieszych szlaków turystycznych, między innymi Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Góry te są malownicze o każdej porze roku, wspaniałe widoki można podziwiać z kilku wież widokowych. Z Wielkiej Sowy podziwiać można panoramę całego Dolnego Śląska. Przy dobrej przejrzystości pogody można rozpoznać większe budynki Wrocławia. Tu znajduje się prezentacja panoramiczna tego parku. Piesze wycieczki można planować prosto z Olszyńca.

Zarezerwuj apartament lub pokój, korzystając z formularza.

Zobacz naszą Agroturystykę oraz Atrakcje okolicy w fotografii panoramicznej 3d.

Zobacz więcej zdjęć, w tematycznych galeriach fotograficznych. Agroturystyka, okolice i atrakcje.

Tu znajdziecie podpowiedzi na temat aktywnego spędzania czasu w naszych okolicach.