All for Joomla All for Webmasters
+48 532 448 69658-340 Głuszyca – Grzmiąca ul. Wiejska 58
+48 532 448 69658-340 Głuszyca – Grzmiąca ul. Wiejska 58
Miejsce
ekologiczne
Wirtualny Spacer

Atrakcje Okolicy

Agroturystyka w Sudetach Wałbrzyskich

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich leży w Sudetach Środkowych, na terenie miast: Wałbrzycha, Boguszów Gorce i Jedliny-Zdrój. Został utworzony w 1998 roku i zajmuje powierzchnię 6493 ha. Najwyższy punkt Parku ma 936 m n.p.m. i jest to Waligóra, a najniższy liczy ok. 400 m n.p.m. Przepływa przez niego wiele potoków. Charakterystycznym elementem rzeźby terenu są tu pojedyncze skałki oraz różnego rodzaju osuwiska i osypiska gruzu skalnego. Ciekawymi obiektami są kamieniołomy, Małpia Skała na północnym stoku Kostrzyny, Czerwone Skały na północno-zachodnim stoku Suchawy i inne. Na terenie Parku znajduje się też wiele obiektów o wartości kulturowej, np. zamek z XIII wieku, czy drewniany kościółek z XVI wieku. Wyznaczono tam kilka szlaków turystycznych różnej trudności.

Drewniane kościoły

Rybnica Leśna – Świątynia pod wezwaniem św. Jadwigi szczyci się renesansowym ołtarzem głównym, amboną, chrzcielnicą. Wewnątrz największe wrażenie sprawiają ściany i strop prezbiterium – 32 płyciny – kasetony pokryte malowanymi na czerwono i czarno motywami maureskowymi. Całość tworzy bardzo oryginalny układ plastyczny w jednolitym stylu ludowego renesansu. Wrażenie robią także ławki: ciasne i niewygodne, w których zachowało się jeszcze kilka ozdobnych drzwiczek. Kościół otoczony jest kamiennym murkiem z wieżą bramną pełniącą rolę dzwonnicy.
Grzmiąca – Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji wieńcowej. Orientowany, zbudowany na podmurówce z kamienia. Salowy, bez wydzielonego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie z boczną zakrystią. Wysoka wieża konstrukcji słupowo – ramowej, ustawiona z boku kościoła, okryta wydatnym fartuchem gontowym w przyziemiu, od połowy wysokości do ziemi z trzech stron. Zwieńczona ośmiobocznym hełmem ostrosłupowym, krytym gontem i chorągiewką z datą 1619.

Andrzejówka i okolice

Połozone na malowniczej Hali pod Klinem. Można tu spotkać m. in. muflona, jelenia, borsuka, lisa, salamandrę, białego i czarnego bociana, kruka, motyla – Niepylaka Mnemozynę; podziwiać wiele gatunków storczyków, krokusy, naparstnicę purpurową, widłaki, wawrzynek wilczełyko, lilię złotogłów.

Zoo Farma – Łączna

Ogród zoologiczny ZOO FARMA to jedyne miejsce, gdzie można stanąć twarzą w twarz z jedynym Lwem Berberyjskim w Polsce. Możesz tu podziwiać zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Znajduje się na niej ponad 50 gatunków zwierząt z całego świata, takie jak kangury, serwale, surykatki oraz zobaczyć na własne oczy jedynego w Polsce – największego jeżozwierza świata (jeżozwierza afrykańskiego południowego). Jest to jedyne miejsce gdzie można miło spędzić czas wraz z rodziną i wypocząć na łonie natury wśród zwierząt z całego świata.