Warning: Creating default object from empty value in /arkadia/wp-content/themes/guesthouse/page-fullwidth.php on line 18
Sudety Wałbrzyskie | Arkadia - Agroturystyka jakich mało

Sudety Wałbrzyskie

Nasza Agroturystyka leży w granicach Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Na wzgórzu nieopodal znajduje się najwyżej położony Zamek w Polsce – Rogowiec.

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich leży w Sudetach Środkowych, na terenie miast: Wałbrzycha, Boguszów Gorce i Jedliny-Zdrój. Został utworzony w 1998 roku i zajmuje powierzchnię 6493 ha. Najwyższy punkt Parku ma 936 m n.p.m. i jest to Waligóra, a najniższy liczy ok. 400 m n.p.m. Przepływa przez niego wiele potoków. Charakterystycznym elementem rzeźby terenu są tu pojedyncze skałki oraz różnego rodzaju osuwiska i osypiska gruzu skalnego. Ciekawymi obiektami są kamieniołomy, Małpia Skała na północnym stoku Kostrzyny, Czerwone Skały na północno-zachodnim stoku Suchawy i inne. Na terenie Parku znajduje się też wiele obiektów o wartości kulturowej, np. zamek z XIII wieku, czy drewniany kościółek z XVI wieku. Wyznaczono tam kilka szlaków turystycznych różnej trudności.

Drewniane kościoły

Rybnica Leśna – Świątynia pod wezwaniem św. Jadwigi szczyci się renesansowym ołtarzem głównym, amboną, chrzcielnicą. Wewnątrz największe wrażenie sprawiają ściany i strop prezbiterium – 32 płyciny – kasetony pokryte malowanymi na czerwono i czarno motywami maureskowymi. Całość tworzy bardzo oryginalny układ plastyczny w jednolitym stylu ludowego renesansu. Wrażenie robią także ławki: ciasne i niewygodne, w których zachowało się jeszcze kilka ozdobnych drzwiczek. Kościół otoczony jest kamiennym murkiem z wieżą bramną pełniącą rolę dzwonnicy.
Grzmiąca – Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji wieńcowej. Orientowany, zbudowany na podmurówce z kamienia. Salowy, bez wydzielonego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie z boczną zakrystią. Wysoka wieża konstrukcji słupowo – ramowej, ustawiona z boku kościoła, okryta wydatnym fartuchem gontowym w przyziemiu, od połowy wysokości do ziemi z trzech stron. Zwieńczona ośmiobocznym hełmem ostrosłupowym, krytym gontem i chorągiewką z datą 1619.

Andrzejówka i okolice

Połozone na malowniczej Hali pod Klinem. Można tu spotkać m. in. muflona, jelenia, borsuka, lisa, salamandrę, białego i czarnego bociana, kruka, motyla – Niepylaka Mnemozynę; podziwiać wiele gatunków storczyków, krokusy, naparstnicę purpurową, widłaki, wawrzynek wilczełyko, lilię złotogłów.

Zarezerwuj apartament lub pokój, korzystając z formularza.

Zobacz naszą Agroturystykę oraz Atrakcje okolicy w fotografii panoramicznej 3d.

Zobacz więcej zdjęć, w tematycznych galeriach fotograficznych. Agroturystyka, okolice i atrakcje.

Tu znajdziecie podpowiedzi na temat aktywnego spędzania czasu w naszych okolicach.