Nasz Dom

Dom z Duszą

Historia Naszego Domu

Ponad 200 letni, odrestaurowany dom zachował klimat i ducha minionych czasów. Wygodne, przestronne, stylowo urządzone pokoje i rozległy teren rekreacyjny oraz sąsiedztwo łąk i lasów zapewnią niezapomniane doznania. Najstarsza część naszego domu pochodzi z 1787 roku. Pod koniec XIX wieku dom był w posiadaniu rodziny Sprotte. Alfred Sprotte, ostatni niemiecki właściciel domu, z ramienia NSDAP nadzorował wszystkie obozy pracy w obecnym powiecie wałbrzyskim. Na terenie gospodarstwa Alfreda Sprotte vis a vis domu, za rzeką był umiejscowiony jeden z podobozów Gross-Rosen- obóz pracy Erlenbusch (Olszyniec). Dom był wówczas ośrodkiem władz gminnych i sądowych oraz równocześnie funkcjonował jako zajazd.

Region w którym znajduje się nasza miejscowość jest wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym. Położenie naszego gospodarstwa w otoczeniu gór zapewnia możliwość aktywnego wypoczynku i obcowania z przyrodą. Jest to raj dla rowerzystów, grzybiarzy i miłośników trekkingu jak również dla osób lubiących wycieczki i zwiedzanie ciekawych miejsc pod względem turystycznym i historycznym. W okresie zimowym jest to idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych a na małych gości czeka świetna zabawa na górce za domem. Wybierając „Dom z duszą” na miejsce wypoczynku każdy gość ma możliwość spędzić niezapomniane chwile w komfortowych, przestronnych pokojach, w historycznym otoczeniu wśród pięknych gór. Serdecznie zapraszamy do naszego gospodarstwa wszystkich, którzy pragną odkrywać tajemnice Gór Sowich i poznać piękno Sudetów Środkowych.

Olszyniec jest malowniczą wsią leżącą w nie skażonym jeszcze masową turystyką regionie Polski w Sudetach Środkowych w Górach Sowich. Jest to wspaniałe miejsce na z dala od miejskiego zgiełku i natłoku turystów, a jednocześnie jest to idealna baza wypadowa dla osób lubiących zwiedzać okoliczne atrakcje turystyczne.

Poznaliśmy ten dom kiedy minęły lata jego świetności, był zaniedbany, opuszczony a jego mury nie słyszały gwaru radosnych ludzi, piękna sala ze sceną i zabytkową budką suflera nie gościła roztańczonych par. Chylił się ku upadkowi…
Zauroczyły nas te stare mury, szerokie skrzypiące schody, przestronne pokoje, hole, olbrzymia kuchnia z piecem chlebowym, gospodarskie podwórko i strumyk za domem. Dom i jego otoczenie były w opłakanym stanie i zapragnęliśmy przywrócić je do życia. Ogromnym nakładem pracy zdołaliśmy uratować ten wyjątkowy obiekt.
Możemy śmiało powiedzieć, że nasz dom to nasza pasja. Pochodzimy ze Szczawna Zdroju i chociaż przez 35 lat mieszkaliśmy w Warszawie zauroczenie tymi okolicami nie minęło – wróciliśmy w rodzinne strony. Gościmy miłośników Sudetów, ludzi różnych zawodów i profesji, pasjonatów historii, turystyki, fotografii, poetów, pisarzy, malarzy a przede wszystkim ludzi kochających góry i przyrodę. Sami rozkoszujemy się pięknymi okolicami które nas otaczają, szumem strumyka, lasem, grzybami, wędrówkami po górach, atmosferą naszego domu i towarzystwem naszych gości. Jesteśmy przekonani że dzięki naszej pasji powstało miejsce wyjątkowe, które każdy gość będzie mile wspominał… Mieszkają z nami: czarna terierka rosyjska Hera i dwie kotki, Zuzia i Julaka.

Wirtualny spacer

Nasz Dom